01.06.2023 - 30.06.2023

Czy istnieje piękniejsza krakowska tradycja niż pochód Lajkonika? Tylko wyobraź to sobie! Tańcujący jeździec na drewnianym koniku, ubrany w różnokolorowy, tatarski strój, otoczony hałaśliwym, rozweselonym orszakiem. Brzmi interesująco, prawda? To wyjątkowe wydarzenie organizowane podczas oktawy Bożego Ciała zrzesza mieszkańców z całego miasta i okolic. Tłumnie przybywają przede wszystkim rodziny z dziećmi, dla których jest to niezapomniane doświadczenie. Trasa wiedzie najpiękniejszymi uliczkami ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Uczestnicy wspólnie wznoszą toast za pomyślność wszystkich zgromadzonych. Nie może Cię tam zabraknąć!

Zapraszamy na Pochód Lajkonika w Krakowie

Legenda głosi, że dzielni zwierzynieccy flisacy ocalili Kraków przed tatarskim najazdem. Stąd zrodził się zwyczaj corocznego pochodu Lajkonika w rytm lokalnych melodii, który od połowy XVIII wieku przyciąga tłumy mieszkańców. Wydarzenie zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego. Tajemniczy jeździec na sztucznym koniu prowadzi barwny orszak włóczków oraz Tatarów, co rusz wymierzając wybranej osobie uderzenie buławą. Nie uchylaj się przed nią – przyniesie Ci szczęście na cały następny rok! Finałowy taniec Lajkonika odbywa się na scenie przed Wieżą Ratuszową. Wówczas ma również miejsce symboliczne odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta. Już dziś zaplanuj pobyt w Krakowie na czas oktawy Bożego Ciała.

New Port Hotel na weekend w Krakowie

Chcesz wciąć udział w legendarnym pochodzie Lajkonika? To doskonała zabawa dla całej rodziny! Tak się składa, że Port New Hotel również może dołączyć do Twojej skarbnicy pięknych wspomnień z Krakowa. Zarezerwuj pobyt w jednym z naszych nowoczesnych apartamentów na Wiśle i ciesz się zapierającym dech widokiem zarówno na królową polskich rzek, jak i znajdujący się w pobliżu Wawel oraz Kościół na Skałce. Zachwyci Cię wysoki standard pokoi, designerski wystrój oraz dogodna lokalizacja. Zapraszamy do kontaktu wszystkich spragnionych niezapomnianych doświadczeń!