01.02.2023 - 31.12.2023

Wielowiekowa tradycja, niepowtarzalna atmosfera i zapierająca dech w piersi architektura. Powodów, dla których tak wielu turystów odwiedza Kraków, jest wiele. To jedno z najchętniej wybieranych polskich miast – nie tylko przez studentów, ale także wszystkich spragnionych niezapomnianych wrażeń. Jeżeli wybierasz się na weekend do dawnej stolicy naszego kraju, koniecznie musisz zobaczyć najważniejsze atrakcje grodu Kraka.

Pełen wrażeń weekend w Krakowie

Pobyt w stolicy Małopolski zacznij od spaceru po brukowanych ulicach Starego Miasta, które tętnią życiem o każdej porze. Na gwarnym, niekiedy tłocznym Rynku Głównym panuje magiczny klimat podsycany licznymi kawiarniami i restauracjami. Twoim oczom ukażą się najpiękniejsze skarby architektury, które kipią bogactwem tradycji i historii. Warto zwiedzić Sukiennice, Bazylikę Mariacką, Wieżę Ratuszową oraz podziemne muzeum miejskie. Masz także niepowtarzalną okazję usłyszeć legendarny już hejnał grany co godzinę z północnej wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wędrując ulicą Floriańską i Grodzką, dotrzesz wprost pod mury monumentalnego Zamku Królewskiego na Wawelu. Dawna siedziba władców polskich przywita Cię wspaniałymi, renesansowymi malowidłami włoskimi, słynnymi arrasami Zygmunta Augusta, zbrojownią wraz ze skarbcem oraz starodawnymi komnatami, w którym urzędowali najwięksi dostojnicy. Wawel to także ważny ośrodek konserwacji dzieł sztuki.

Kraków na weekend – co jeszcze warto zobaczyć?

Z pewnością Kazimierz to miejsce godne polecenia. Ta stara żydowska dzielnica niczym magnes przyciąga swoim wyjątkowym klimatem, ulicznymi muralami i oryginalnymi sklepikami czy antykwariatami. To właśnie tutaj, w Okrąglaku, skosztujesz słynnych krakowskich zapiekanek od Endziora. Po czym je poznasz? Po najdłuższej kolejce.

Kraków zaskakuje nawet najwierniejszych turystów, który odwiedzają to miasto regularnie. Za każdym razem znajdujesz nowe, ciekawe miejsca, ukryte uliczki, klimatyczne knajpy czy kolejne skarby historii i sztuki.